چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹ -
فا |  En |  Ar
Home    وزیر اقتصاد و دارایی در بازدید از منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان

وزیر اقتصاد و دارایی در بازدید از منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان وزیر اقتصاد و دارایی در بازدید از منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان (تعداد بازدید : 2319)
وزیر اقتصاد و دارایی در بازدید از منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان: صادرات کشور مطلوب است
به گزارش روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان، وزیر امور اقتصاد و دارایی گفت: صادرات کشور در سه‌ماهه نخست امسال در مقایسه با سال ۹۷ ازنظر وزن و ارزش با جهش و رشد روبه‌رو بوده است و روند آن بسیار مطلوب ارزیابی می‌شود.
فرهاد دژ پسند روز پنجشنبه در حاشیه بازدید از منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان قم در گفت‌و گو با خبرنگاران افزود: به زودی جمع‌بندی نهایی از افزایش و جهش صادرات کشور از ابتدای سال جاری اعلام خواهد شد.
وی اضافه کرد: با بسته جدید ارزی دولت، صادرکنندگان نسبت به بازگشت ارز ترغیب خواهند شد، در بسته جدید ارزی دولت بخشی از ارز در بازار سنا عرضه می کند و بخش دیگر نیز به‌صورت واردات در برابر صادرات برگردانده می‌شود.
وزیر امور اقتصاد و دارایی گفت: بر اساس قانون بودجه سال ۹۸، صادرات غیرنفتی در صورتی از مالیات معاف می‌شود که ارز حاصل از صادرات خود را به خزانه دولت بازگرداند.
وی افزود: با این سیاست بودجه‌ای و همچنین مصوبات اخیر دولت، بازگشت ارز توسط صادرات کنندگان تسهیل شده است، بازگشت ارز در شرایط کنونی به اشکال مختلف انجام می‌گیرد که در رابطه صادرکنندگان کمک شایانی می توانند داشته باشند.
وی در بخش دیگری از سخنان بیان کرد: تولید برخی از واحدهای صنعتی منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان قم در سه ماه نخست سال جاری نسبت به سال گذشته رشد مطلوبی داشته است و از پیک تولید نیز عبور کرده است.
دژ پسند ادامه داد: به دلیل افزایش تولید، بسیاری از واحدهای صنعتی این منطقه در تلاش هستند تا شیفت کاری خود را تا ۳ شیفت افزایش دهند.
وزیر امور اقتصاد و دارایی اضافه کرد: برخی از واحدهای تولیدی منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان در رابطه با گمرک مشکلاتی دارند که قابل‌پیگیری و حل شدن است.
وی ادامه داد: اقدامات مجموعه مدیریت استان در رابطه با منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان قابل قبول بوده و مسئولان این منطقه با توجه به ظرفیت بزرگی که در رابطه با تولید و صادرات وجود دارد می‌توانند فاز سوم توسعه‌ای آن را آغاز کنند.
دژ پسند بیان کرد: فعالیت‌های منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان می‌تواند الگویی در تمام کشور باشد چه این‌که امروز نیز بسیاری از سیاست‌های گمرکی در این منطقه به‌صورت پایلوت کشوری در حال انجام است.
وی بیان کرد: در رابطه با مساله صادرات و سیاست بازگشت ارزی، مشکلات واحدهای صادرکننده قم مشکلات حادی نبوده و تمام آنها بدون هیچ‌گونه نگرانی می‌توانند نسبت به افزایش صادرات برنامه‌ریزی کنند.

بهرام سرمست استاندار قم نیز روز پنجشنبه در حاشیه بازدید وزیر اقتصاد از منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان در گفت‌وگو با خبرنگاران افزود: نسبت به حل مشکلات گمرکی واحدهای صنعتی منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان نیز بررسی‌های لازم در این بازدید انجام شد.
وی گفت: مشکلات گمرکی واحدهای تولیدی استان از مسائلی بوده که وزیر اقتصاد نسبت به حل‌وفصل آن‌ها نظر مساعدی دارد.

استاندار قم همچنین با اشاره به انتظارات قم از وزارت اقتصاد در رابطه با تسهیل گری درروند صادرات و تولید استان بیان کرد: با پیگیری‌های صورت گرفته و نظر مساعد وزیر اقتصاد، مبحث معافیت مالیاتی در سطح ملی بررسی و انتظار می‌رود به نتیجه مطلوبی برسد.
وی با اشاره به ادامه بازدیدهای میدانی مسئولان استان از واحدهای صنعتی و تولیدی، گفت: هدف از این بازدیدها اطلاع و آگاهی کافی از مشکلات و دغدغه‌های واحدهای صنعتی و تولیدی است.
وی در ادامه عنوان کرد: بسیاری از مشکلات واحدهای صنعتی و تولیدی استان که قابل‌پیگیری در سطح استان نیست نیز با بازدیدهای میدانی مسئولان ملی و دستورات لازم درروند منطقی و قابل قبولی در حال مدیریت است.
منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان در ۵۰ کیلومتری قم در زمینی به مساحت ۲ هزار هکتار در سال ۱۳۷۶ به تصویب هیأت وزیران رسید.
این منطقه به عنوان مهمترین و نزدیک ترین منطقه ویژه اقتصادی به مرکز سیاسی – اقتصادی کشور، واقع در مسیر جاده ابریشم، راه آهن سراسری و بزرگراه‌های اصلی شمال – جنوب و شرق – غرب ایران بوده و جهت برقراری ارتباط با اروپا، کشورهای آسیای میانه و خلیج فارس به منظور تولید، صادرات و ترانزیت کالا، موقعیتی ممتاز داشته و قادر است نقش تعیین کننده‌ای در اقتصاد کلان منطقه و کشور ایفا نماید.
بیش از ۱۲۰ واحد صنعتی و تجاری در این منطقه مشغول فعالیت می‌باشند که این رقم نمایان گر فعالیت ۸۷ درصد واحدهای دارای پروانه بهره برداری منطقه است.

تاریخ: ۱۳۹۸/۰۴/۰۷
منبع : روابط عمومی

تصاویر مرتبط
وزیر اقتصاد و دارایی در بازدید از منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان وزیر اقتصاد و دارایی در بازدید از منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان وزیر اقتصاد و دارایی در بازدید از منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان وزیر اقتصاد و دارایی در بازدید از منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان وزیر اقتصاد و دارایی در بازدید از منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان