چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹ -
فا |  En |  Ar
Home    واحد تولیدی انواع فیبر نوری درمنطقه ویژه اقتصادی سلفچگان قم افتتاح شد

واحد تولیدی انواع فیبر نوری درمنطقه ویژه اقتصادی سلفچگان قم افتتاح شد واحد تولیدی انواع فیبر نوری درمنطقه ویژه اقتصادی سلفچگان قم افتتاح شد (تعداد بازدید : 1691)

با حضور لاریجانی؛
واحد تولیدی انواع فیبر نوری درمنطقه ویژه اقتصادی سلفچگان قم افتتاح شد

به گزارش روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان، واحد صنعتی تولید انواع فیبر نوری، روز چهارشنبه طی آیینی با حضور علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی و بهرام سرمست، استاندار قم در منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان این استان به بهره‌برداری رسید.این واحد تولیدی به‌عنوان نخستین واحد تولیدکننده کابل فیبر نوری ایندور در کشور، ازجمله معدود کارخانه‌هایی تولید فیبر نوری و تجهیزات شبکه‌های فیبر نوری است.
مرحله نخست مجتمع تولید انواع فیبر نوری که بیش از ۵۰۰ میلیارد ریال برای افتتاح آن هزینه شده، توان تولید روزانه ۴۰ کیلومتر انواع فیبر نوری را دارد. این مجتمع علاوه بر سالن‌های تولید، دارای آزمایشگاه مجهز نیز است.
مدیرعامل شرکت فاطر رسا نور در این آیین با اشاره به اسناد بالادستی کشور به‌ویژه سیاست‌های اقتصاد مقاومتی گفت: استقلال اقتصادی در تحکیم نظام، ارتقای رفاه عمومی، مبارزه با فقر و رشد و توسعه جامعه، خودکفایی و ایجاد عدالت اجتماعی نقش اساسی دارد.مسعود بیگلو در ادامه بابیان اینکه مراحل ساخت این واحد تولیدی در سه مرحله طراحی‌شده است افزود: زیرساخت ارتباطی کشور در سال‌های اخیر دستخوش تحولات زیادی شده و دولت مکلف شده تا سال ۱۴۰۰ زیرساخت کشور را از شبکه کابل مسی به فیبر نوری تغییر دهد.

همچنین علی لاریجانی در سفر خود به منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان، از چند واحد صنعتی ازجمله شرکت گال پرتی تولیدکننده لوله و اتصالات و فلنچ نفت و گاز، شرکت آرین کیمیا تک تولیدکننده انواع لوازم‌آرایشی و بهداشتی و شرکت سروش دیزل تولیدکننده انواع کامیونت بازدید کرد.
منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان در ۵۰ کیلومتری قم در زمینی به مساحت ۲۰۰۰ هکتار در سال ۱۳۷۶ به تصویب هیات وزیران رسید. این منطقه به‌عنوان مهم‌ترین و نزدیک‌ترین منطقه ویژه اقتصادی به مرکز سیاسی – اقتصادی کشور، واقع در مسیر جاده ابریشم، راه‌آهن سراسر و بزرگراه‌های اصلی شمال – جنوب و شرق – غرب ایران بوده و جهت برقراری ارتباط با اروپا، کشورهای آسیای میانه و خلیج‌فارس به‌منظور تولید، صادرات و ترانزیت کالا، موقعیتی ممتاز داشته و قادر است نقش تعیین‌کننده‌ای در اقتصاد کلان منطقه و کشور ایفا نماید.
هم‌اکنون ۱۲۰ واحد صنعتی و تجاری در این منطقه مشغول فعالیت می‌باشد که این رقم نمایان گر فعالیت ۸۷ درصد واحدهای دارای پروانه بهره‌برداری منطقه است

لاریجانی: کشور نیازمند کاهش وابستگی اقتصادی به خارج است
به گزارش روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان، رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: کاهش وابستگی به خارج موجب افزایش استقلال و کاهش تنش‌های اقتصادی ناشی از تحریم می‌شود و باید در شرایط کنونی کاهش وابستگی به خارج در دستور کار تولیدکنندگان و نظام باشد.
علی لاریجانی روز چهارشنبه در آیین افتتاح واحد صنعتی تولید انواع فیبر نوری در منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان قم، افزود: در قلمروهای مختلف صنعت و کشاورزی، حلقه‌های مفقوده و درصدی وابستگی به خارج وجود دارد که با شناخت این حلقه‌ها، با استفاده از ظرفیت نیروهای داخلی باید به دنبال خودکفایی در این زمینه‌ها باشیم.
وی اظهار داشت: حدود ۲۵ درصد صنعت نساجی کشور به خارج وابستگی دارد و این موجب شد تا با اعمال تحریم، این صنعت با چالش‌های جدی در تامین مواد اولیه خود مواجه شود که برنامه‌ریزی برای به حداقل رسیدن این وابستگی ضروری است.
وی، استقلال در تمام ابعاد را آرمان انقلاب اسلامی دانست و گفت: استقلال تنها در امور سیاسی محدود نیست بلکه باید تلاش کرد تا استقلال کشور در تمامی زمینه‌ها محقق شده و وابستگی به خارج به حداقل برسد.
وی با تاکید بر شناسایی و رفع رخنه‌های اقتصادی کشور ادامه داد: تضمین استقلال اقتصادی کشور در گرو درون‌زا شدن اقتصادی است و نخبگان و مسئولان کشور در کاهش این وابستگی به خارج وظیفه سنگینی دارند.
لاریجانی بابیان اینکه در کشوری که دموکراسی است، اختلاف‌نظر هم وجود دارد اظهار داشت: انقلابی بودن در شرایط کنونی به معنای تلاش برای ایجاد وفاق داخلی و هم‌افزایی برای مقابله با هجمه‌های اقتصادی است.
وی افزود: در شرایطی که دشمن برای ضربه به بخش‌های مختلف کشور هجوم آورده است، باید با وفاق ملی مانع این توطئه شوم دشمن شویم.
نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: کمک به تولید، ایجاد وفاق و بسترسازی برای تولید از مصادیق انقلابی بودن در شرایط کنونی است و حرکت در راستای تفرقه‌افکنی و گسست، انقلابی گری نیست.

وی با انتقاد از برداشت‌های اشتباه برخی مدیران از قانون در کشور بیان کرد: از قانون می‌توان تفسیرهای گوناگون داشت و امروز مدیران اجرایی برای حل مشکلات تولید، از قانون باید تفسیرهایی در راستای حل این مشکلات داشته باشند و تصمیم لازم را اتخاذ کنند.
لاریجانی با تاکید بر اینکه مقصود قانون‌گذار تسهیل در سرمایه‌گذاری و تولید در کشور است، افزود: قانون برای روان شدن مسیر تولید در کشور است نه اینکه جلوی تولید گرفته شود و باید مسئولان استانی و کشوری از قوانین در راستای حمایت از تولید استفاده کنند.
وی بابیان اینکه سخت‌گیری بخش‌های نظارتی موجب محتاط شدن مسئولان شده است گفت: این سخت‌گیری موجب می‌شود تا موانع تولید افزایش‌یافته و صدور مجوزها با تاخیر فراوان مواجه شود.
وی بابیان اینکه برای مدیر اجرایی، شجاعت در تصمیم‌گیری مهم است گفت: باید نظارت صورت گیرد تا خلاف قانونی انجام نشود ولی نباید این نظارت‌ها به‌گونه‌ای باشد که در مدیران واهمه ایجاد کند.
لاریجانی با تاکید بر اینکه رسانه‌ها باید بسترساز فضای امیدواری در جامعه باشند، افزود: کشور با مشکلاتی مواجه شده، ولی رسانه‌ها باید با ایجاد امید در جامعه، شناسایی مشکلات تولید و تلاش برای حل تولید در کشور، به کمک تولید بیایند.
رئیس مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه با اتکا به ملت ایران و نخبگان کشور به‌طورقطع راه ایجاد ثروت و گره‌گشایی از مشکلات فراهم می‌شود گفت: قانون ارزش‌افزوده جدید در دستور کار مجلس است تا مشکلات شهرک‌های صنعتی و صنایع تولیدی برطرف شود.

وی تولید فیبر نوری را یکی از صنایع مهم در کشور دانست و گفت: تسهیل دسترسی برای ارائه خدمات، کاهش هزینه‌ها و خنثی کردن توطئه‌های دشمن ازجمله مزایای سرمایه‌گذاری در این بخش است.
لاریجانی بابیان اینکه تولید فیبر نوری برای بخش‌های مختلف کشور ضروری است گفت: وابستگی کشور به فناوری فیبر نوری به خارج باید به حداقل ممکن برسد.
وی منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان را ازجمله سرمایه‌های قم دانست و گفت: این استان به دلیل نزدیکی به تهران نیازمند جهش در صنعت و تولیدهای مختلف است که باید از مزیت‌های این منطقه ویژه اقتصادی بیشتر استفاده شود.
واحد صنعتی تولید انواع فیبر نوری، امروز طی آیینی با حضور علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی و بهرام سرمست، استاندار قم در منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان این استان به بهره‌برداری رسید.
این واحد تولیدی به‌عنوان نخستین واحد تولیدکننده کابل فیبر نوری ایندور در کشور، ازجمله معدود کارخانه‌هایی تولید فیبر نوری و تجهیزات شبکه‌های فیبر نوری است.
مرحله نخست مجتمع تولید انواع فیبر نوری که بیش از ۵۰۰ میلیارد ریال برای افتتاح آن هزینه شده، توان تولید روزانه ۴۰ کیلومتر انواع فیبر نوری را دارد. این مجتمع علاوه بر سالن‌های تولید، دارای آزمایشگاه مجهز نیز است
استاندار: عقب‌ماندگی‌های قم با تلاش مضاعف جبران می‌شود
به گزارش روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان، استاندار قم بابیان اینکه برای جبران عقب‌ماندگی های قم نیازمند تلاش مضاعف هستیم، گفت: عزم مدیریت استان برای رونق تولید، کار اجرایی و عملیاتی پیرامون مسائل و مشکلات تولید جزم است.

بهرام سرمست روز چهارشنبه در آیین افتتاح واحد صنعتی تولید انواع فیبر نوری در منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان قم، افزود: در برنامه‌ریزی‌های استانی، دست‌کم یک روز در هفته به تولید و رونق آن و همچنین رفع موانع تولید در استان اختصاص‌یافته است.
وی ادامه داد: روزهای یکشنبه به مسائل تولید در استان اختصاص دارد و هرماه، ۲ بار جلسات ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در شهرک‌ها و واحدهای صنعتی مختلف برگزار می‌شود.
وی اظهار داشت: برگزاری ۱۸ جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید، ۳۴ جلسه کمیته‌های تخصصی ذیل ستاد تسهیل و تصویب ۲۴۴ مصوبه ازجمله اقدام‌های صورت گرفته برای رفع موانع تولید در قم بوده است.
سرمست اضافه کرد: با پیگیری‌های صورت گرفته از ۲۴۴ مصوبه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان، ۵۰ درصد این مصوبات اجرایی شده و بقیه نیز در حال اجراست.
استاندار قم افزود: حمایت از واحدهای دانش‌بنیان در استان مورد تاکید است که در این راه نیازمند حمایت بزرگان قم و نمایندگان مجلس شورای اسلامی هستیم.
طرح اتصال منطقه ویژه سلفچگان به شبکه ریلی در مراحل پایانی است
به گزارش روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان قم با تاکید بر اهمیت اتصال این منطقه به شبکه ریلی کشور گفت: این طرح در مراحل پایانی خود قرار دارد.

سید مهدی علیزاده طباطبایی روز چهارشنبه در آیین افتتاح واحد صنعتی تولید انواع فیبر نوری در منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان قم، افزود: این منطقه دارای واحدهای تولیدی فعال و موثری است که اتصال آن به راه‌آهن موجب تحولات زیادی می‌شود.
وی بابیان اینکه منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان دارای ۲۲ سال سابقه است، ادامه داد: زیربنای فاز اول و دوم این منطقه با وسعت ۵۳۰ هکتار تکمیل، و مراحل اجرای فاز سوم این منطقه نیز آغازشده است.
طباطبایی بابیان اینکه رفع مشکلات منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان همواره در اولویت مسئولان استان بوده است گفت: منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان، منطقه‌ای خصوصی است که در طی حیات خود همواره با حمایت‌های مسئولان استان مواجه بوده است.
وی بابیان اینکه استرداد مالیات بر ارزش‌افزوده صادرات ازجمله مشکلاتی است که به‌تازگی گریبان گیر تولیدکنندگان این منطقه شده است گفت: همه تولیدکنندگان بر بازگشت ارز ناشی از صادرات به چرخه تولید تاکید دارند ولی از ابتدای امسال با موکول شدن استرداد مالیات بر ارزش‌افزوده به تایید بانک مرکزی برای بازگشت ارز صادراتی به کشور، این موضوع مشکلاتی را برای تولیدکنندگان ایجاد کرده است.
وی بابیان اینکه بانک مرکزی هنوز دستورالعملی در این زمینه تدوین نکرده است، ادامه داد: با بخشنامه‌های انجام‌شده واردات ۲ هزار و ۴۰۰ انواع کالا و قطعات نیازمند تولید به کشور حل‌شده ولی برای ورود تجهیزات موردنیاز تولید باید ثبت سفارش کنیم که این موضوع چالشی برای تولید در این منطقه اقتصادی ایجاد کرده است.


تاریخ: ۱۳۹۸/۰۵/۳۰
منبع : روابط عمومی

تصاویر مرتبط
واحد تولیدی انواع فیبر نوری درمنطقه ویژه اقتصادی سلفچگان قم افتتاح شد واحد تولیدی انواع فیبر نوری درمنطقه ویژه اقتصادی سلفچگان قم افتتاح شد واحد تولیدی انواع فیبر نوری درمنطقه ویژه اقتصادی سلفچگان قم افتتاح شد واحد تولیدی انواع فیبر نوری درمنطقه ویژه اقتصادی سلفچگان قم افتتاح شد واحد تولیدی انواع فیبر نوری درمنطقه ویژه اقتصادی سلفچگان قم افتتاح شد
واحد تولیدی انواع فیبر نوری درمنطقه ویژه اقتصادی سلفچگان قم افتتاح شد واحد تولیدی انواع فیبر نوری درمنطقه ویژه اقتصادی سلفچگان قم افتتاح شد واحد تولیدی انواع فیبر نوری درمنطقه ویژه اقتصادی سلفچگان قم افتتاح شد