Inner Banner
  • اخبار
  • منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان پتانسیل بالایی در کمک به اقتصاد کشور دارد
امتیاز دهید :

منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان پتانسیل بالایی در کمک به اقتصاد کشور دارد

منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان پتانسیل بالایی در کمک به اقتصاد کشور دارد
تاریخ : ۱۴۰۰/۰۱/۲۶ / تعداد بازدید : 733

دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری - صنعتی و ویژه اقتصادی کشور در بازدید از منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان:
امسال ، سال درخشانی برای تولید است
منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان پتانسیل بالایی در کمک به اقتصاد کشور دارد
دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری - صنعتی و ویژه اقتصادی کشور گفت: با برنامه ریزی هایی که در رابطه با پیشتیبانی از تولید و رفع موانع در حال انجام است پیش بینی می‌شود، سال ۱۴۰۰ سال درخشانی برای تولید و اشتغال کشور باشد.
به گزارش روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان، در سالی که بنام «تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها» نامگذاری شده است، حمیدرضا مومنی عصر پنجشنبه در راستای تحقق شعار سال 1400با حضور در منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان و بازدید از واحدهای تولیدی که نیاز به حمایت و پشتیبانی جهت توسعه فعالیت ها و تولیدات خود داشتند از چند واحد تولیدی که بر اثر وجود موانعی دچار آسیب شده بودند بازدید بعمل آورد و در جلسه ای در مورد حمایت و رفع موانع از واحدهای مذکور و مشابه تصمیماتی اتخاذ گردید. وی در حاشیه بازدید از منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان در جمع خبرنگاران نیز با تاکید بر اینکه منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان پتانسیل بالایی در کمک به اقتصاد کشور دارد، گفت: تامین منابع مالی مهمترین اقدامی است که در حوزه پشتیبانی از تولید در حال انجام است و در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی نیز موانع تولید احصا و در حال رایزنی با دستگاه‌های اجرایی برای رفع آنها هستیم.
دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری - صنعتی و ویژه اقتصادی کشور اظهار داشت: برای تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی، کمبود منابع و تامین ارز رایزنی های گسترده ای با بانکها و صندوق های مالی در حال انجام است.
در این بازدید که استاندار قم نیز مشاور رئیس جمهور را همراهی می کرد عنوان کرد: شهرک های صنعتی قم که در شعاع ۱۲۰ کیلومتری تهران واقع شده یک مزیت اقتصادی ویژه برای این استان است.
بهرام سرمست اظهار داشت: منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان با شرایط خاصی که دارد، می تواند بعنوان مکمل تولید و اشتغال استان عمل نماید و تحول موثری در اقتصاد قم ایجاد کند.
وی ادامه داد: هدف اصلی استان قم در منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان بالفعل کردن ظرفیت های بالقوه آن است.
به گفته استاندار قم، برای رفع بخشی از موانع تولید و اشتغال در مناطق ویژه اقتصادی باید تغییراتی در قوانین ملی صورت بگیرد.
سرمست خاطرنشان کرد: برای بهینه سازی مصرف انرژی، فرآیندهای تولید و سودآوری بیشتر عارضه یابی از فعالیت واحدهای تولیدی در شهرک‌های صنعتی و منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان در حال انجام است و کلینیگ مشاوره ای در همین خصوص در این استان راه اندازی شده‌است.
تاکید مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان:
خط‌آهن سراسری به منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان قم متصل شود
مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان قم با اشاره به ضرورت اتصال سرچشمه های اصلی حمل بار به این منطقه ویژه اقتصادی، گفت: با اتصال راه آهن به این منطقه تحول زیادی در رونق تولید در استان قم به وجود خواهد آمد.
سیدمهدی علیزاده طباطبایی عصر پنجشنبه دربازدید دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی و استاندار قم از منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان قم، افزود: اتصال سرچشمه‌های حمل کالا به منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان یکی از نیازهای حیاتی این منطقه است که برای پیشرفت این طرح در حال اجرا باید پیگیری های استانی بیشتر شود.
وی گفت: سال ۹۹، ۳۵ میلیارد تومان برای اتصال منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان به خط آهن اختصاص یافته بود که این اعتبار بصورت کامل جذب شد.
وی ادامه داد: در بودجه سال ۱۴۰۰ نیز ۷۵ میلیارد تومان برای تکمیل طرح اتصال راه آهن ملی به منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان در نظر گرفته شده است.
طباطبایی در ادامه اظهار داشت: تدوین طرح جامع منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان قم در صورتی که طی روزهای آینده به تصویب برسد می‌تواند رفع مشکلات پیش روی این منطقه را در یک فرآیند بهتری دنبال کند.

به گفته مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان، در سامانه جامع گمرکی کشور مبحث مناطق ویژه و آزاد به درستی توجه نشده است و قانون مناطق ویژه و آزاد در سامانه جامع گمرکی پیش بینی نشده‌است.
وی ادامه داد: از آنجایی که برخی از مواد اولیه مورد نیاز واحد های تولیدی مستقر در منطقه ویژه از خارج از کشور وارد می شود و مشابه آن در داخل کشور تولید می گردد متاسفانه از کیفیت مناسب برخوردا نبوده و یا از نظر مقدار، نیاز تولید کنندگان داخلی را نیز برآورده نمی کند، باید تصمیمات و تسهیلات و بیشتری در واردات مواد اولیه مورد نیاز واحد های تولیدی که نیاز دارند تا از خارج از کشور وارد شود به خرج دهند.
مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان ادامه داد: برخی واحدهای تولید نهاده‌های دامی در منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان از استانداردهای لازم برخوردار هستند اما همکاری لازم برای توزیع تولیدات آنها به بازار مصرف وجود ندارد.
منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان در ۵۰ کیلومتری قم در زمینی به مساحت ۲۰۰۰ هکتار در سال ۱۳۷۶ به تصویب هیات وزیران رسید.
این منطقه به‌عنوان مهم‌ترین و نزدیک‌ترین منطقه ویژه اقتصادی به مرکز سیاسی - اقتصادی کشور، واقع در مسیر جاده ابریشم، راه‌آهن سراسری و بزرگراه‌های اصلی شمال - جنوب و شرق - غرب ایران بوده و جهت برقراری ارتباط با اروپا، کشورهای آسیای میانه و خلیج‌فارس به‌منظور تولید، صادرات و ترانزیت کالا، موقعیتی ممتاز داشته و قادر است نقش تعیین‌کننده‌ای در اقتصاد کلان منطقه و کشور ایفا نماید.
هم‌اکنون ۱۲۲ واحد تولیدی و تجاری در این منطقه فعالیت می‌کند که این رقم نمایان گر فعالیت ۸۷ درصد واحدهای دارای پروانه بهره‌برداری منطقه است.
از میان این ۱۲۲ واحد ۱۰۰ واحد درزمینهٔ فعالیت‌های تولیدی و ۲۲ واحد نیز درزمینهٔ فعالیت‌های تجاری و خدماتی مشغول کار است.
بخش سلفچگان یکی از بخش‌های پنج‌گانه استان قم است که در فاصله ۴۰ کیلومتری شهر قم قرار دارد.
Copyright © Salafchegan Economic Special Zone. All Rights Reserved

WebDesign and SEO By ParsianMehr.