Inner Banner
  • اخبار
  • حمایت از بخش تولید زمینه ساز توسعه اقتصادی استان است
امتیاز دهید :

حمایت از بخش تولید زمینه ساز توسعه اقتصادی استان است

حمایت از بخش تولید زمینه ساز توسعه اقتصادی استان است
تاریخ : ۱۴۰۰/۰۲/۲۳ / تعداد بازدید : 378 منبع:روابط عمومی


استاندار قم:
ضرورت بهره مندی منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان از فرصت های اقتصادی قرارداد 25 ساله ایران و چین
حمایت از بخش تولید زمینه ساز توسعه اقتصادی استان است.

به گزارش روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان دکتر بهرام سرمست استاندار قم در مراسم ویدئو کنفرانسی افتتاح پروژه‌های منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان توسط دکتر روحانی ریاست محترم جمهور، با اشاره به سومین برنامه افتتاح منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان با حضور ریاست محترم جمهور، اظهار کرد: سهم فعالیت های تولیدی و اقتصادی در رشد و تعالی کشور بسیار سازنده و کارگشاست.
استاندار قم به شست و هفتمین جلسه افتتاح پروژه های کشوری با حضور راست محترم جمهور اشاره و اضافه کرد: این همت و تدبیر دولت در راستای حمایت از تولید در کنار مشکلاتی چون تحریم و شیوع ویروس کرونا، حاکی از رویکرد توسعه محور دولتمردان در کشور دارد که باید با اطلاع رسانی صحیح این دستاورد ها به مردم معرفی شود و شاهد امید آفرینی ملی در کشور باشیم.
سرمست اولویت حمایتی مدیریت استان از بخش های تولید و رفع موانع در راه تولید را مورد توجه قرار داد و افزود: برنامه های مستمر اقتصادی استان از جمله سه شنبه های اقتصادی و حضور میدانی در واحد های تولیدی و اقتصادی یکی از برنامه های متعدد مدیریت استان در راستای حمایت از تولید و رشد و تعالی استان است.
وی استاندار را پشتیبان تولید در استان دانست و تصریح کرد: بخش تولیدی توانمند بستر ساز پیشرفت استان است و در این راستا از هر گونه حمایت و گامی که منجر به هموار سازی فرآیند های تولیدی و اقتصادی در استان شود دریغ نمی شود.
نماینده عالی دولت در استان به سهم اثر گذار مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در توسعه اقتصادی کشور اشاره و تصریح کرد: افزایش این مناطق در کشور طی سالهای اخیر نشان از رویکرد و نگاه مثبت دولتمردان به اهمیت این مناطق در تولید و رشد اقتصادی دارد و ضروری است تا در زمینه قانون گذاری و حمایت از افزایش متوازن این مناطق در کشور حمایت لازم صورت گیرد.

سرمست با تاکید بر آینده روشن منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان در افق چشم انداز توسعه کشور، ادامه داد: یکی از زمینه های قابل توجه پیشرفت اقتصادی و اثر گذاری این منطقه در مراودات اقتصادی کشور، استفاده از ظرفیت ها قرارداد 25 ساله با کشور چین است که در این زمینه در حال رایزنی هستیم و باید برای بهره مندی واحد های تولیدی و سرمایه گذاران در استان از این فرصت تمام تلاش خود را بکار بریم.
وی همچنین با بیان برنامه های آتی مدیریت استان جهت افزایش سرمایه گذاری و بهبود فرآیند های تولید و صادراتی در منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان، گفت: اتصال این منطقه به خط سراسری راه آهن کشور که بستر صادرات برون مرزی محصولات تولیدی استان را نیز فراهم می کند در دستور کار قرار دارد و امیدواریم بزودی شاهد حصول نتایج در این زمینه باشیم.
استاندار قم خاطر نشان کرد: امضای تفاهم نامه استانداری قم با ستاد اجرایی فرمان امام (ره) که در راستای توسعه اقتصادی استان و با هدف فعال سازی و احیاء 35 واحد اقتصادی راکد در استان صورت پذیرفته است، بستری مناسب برای استفاده منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان و سایر شهرک های و ناحیه های صنعتی قم است که باید از سوی مدیران مربوطه پیگیری و عملیاتی شود.
در این دوره از افتتاح پروژه های مناطق آزاد و ویژه اقتصادی؛ برای حدود 3 هزار نفر اشتغالزایی مستقیم ایجاد خواهد شد.
بر این اساس؛ 7 پروژه در مناطق ویژه اقتصادی «سلفچگان» (3 پروژه) و پیام (4 پروژه) بصورت ویدئو کنفرانس توسط رئیس جمهور به بهره برداری می رسد.
مجموع ارزش پروژه های قابل افتتاح در «منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان» معادل 950 میلیارد ریال و 700 هزار یورو و اشتغالزایی 165 نفر می باشد، در این آیین واحدهای تولیدکننده انواع تجهیزات فلزی آشپزخانه، پالایش قیر، ضدیخ و گریس و نخ دندان و مسواک ، به بهره برداری می رسد.
در «منطقه ویژه اقتصادی پیام» نیز حجم سرمایه گذاری معادل یکهزار و 950 میلیارد ریال و یک و نیم میلیون دلار و 7 میلیون یورو توسط بخش خصوصی صورت گرفته و واحدهای تولیدکننده تجهیزات پزشکی، آرایشی بهداشتی، دارویی و غذایی، تجهیزات جانبی لوازم خانگی و نیروگاه تولید برق کوچک از جمله مهم ترین موارد قابل افتتاح در این منطقه است. این پروژه ها در مجموع در منطقه ویژه اقتصادی پیام اشتغال 125 نفر را به همراه دارد.
همچنین، 38 پروژه در منطقه آزاد ارس به بهره برداری می رسد که مهم ترین آن افتتاح واحدهای الیاف کائولن، روغن مایع و شکلات و فرآورده های کاکائویی است. 21 واحد صنعتی تولید کننده انواع محصولات سلولزی، سرامیکی، لوازم برقی، مواد غذایی، پوشاک، مواد شوینده و شیمایی، 7 واحد کشاورزی تولیدکننده شیلات، صیفی جات، گل و دام و طیور و 5 پروژه عمرانی و فرهنگی توسعه زیرساخت های صنعتی، ورزشی و انبارداری نیز از دیگر پروژه های قابل افتتاح در این مراسم است. ارزش سرمایه گذاری ها در پروژه های «منطقه آزاد ارس» 17 هزار و 847 میلیارد ریال و 3.7 میلیون دلار است که برای 498 نفر فرصت شغلی جدید ایجاد کرده است.
31 پروژه نیز در منطقه آزاد چابهار به بهره برداری می رسد. ارزش سرمایه گذاری این پروژه ها در چابهار 14 هزار و 137 میلیارد ریال است و تعداد فرصت شغلی ایجاد شده نیز 657 نفر است. پروژه آماده سازی اراضی 1200 هکتاری پتروشیمی نگین مکران، 28 واحد انبار و خدمات عمومی و اختصاصی، افتتاح مجتمع تجاری رویال سنتر مکران و آغاز به کار شبکه تلفن همراه مکران تِل از جمله مهم ترین پروژه های قابل افتتاح در چابهار است.
رئیس جمهور همچنین در چهارمین مراسم افتتاح پروژه های مناطق آزاد و ویژه اقتصادی 11 پروژه را در منطقه آزاد قشم افتتاح می کند. ارزش سرمایه گذاری پروژه ها در قشم 4 هزار و 181 میلیارد ریال و 21 میلیون دلار است که تماما توسط بخش خصوصی تامین شده است. فرصت شغلی ایجاد شده نیز در این پروژه ها 606 نفر خواهد بود که مهم ترین آن افتتاح مجتمع پرورش ماهی در قفس با ظرفیت نهایی 5 هزار تن ماهی در سال و بهره برداری از 6 واحد تولیدی پرورش ماهی و میگو دیگر است که در مجموع 8 هزار تن ماهی و 3 هزار و 680 تن میگو در سال تولید خواهد کرد. همچنین دیوتی فری شاپ فرودگاه، 2 واحد تولیدی لوازم آرایشی و بهداشتی و فاز اول مجموعه اقامتی هتل سارینا در قشم افتتاح می شود.
در منطقه آزاد اروند نیز 7 پروژه به ارزش سرمایه گذاری 14 هزار و 427 میلیارد ریال، و 1.6 میلیون یورو بخش خصوصی به بهره برداری می رسد. این پروژه ها امکان اشتغال 907 نفر را به صورت مستقیم فراهم کرده است. پست برق 400 مگاواتی و واحد جداسازی هوا (اکسیژن پلان) در شرکت فولاد جهان آرا، واحد تولیدی قطعات و ملزومات انواع دستگاه های خودپرداخت(پایانه فروش آنلاین)، مرکز نوآوری اروند تک، یک مجتمع تجاری و یک سردخانه دو مداره و واحد صنعتی تولیدکننده تجهیزات الکترونیکی و کلید مینیاتوری، لوازم بهداشتی(عطر و ادکلن) و فیلتر خودرو از جمله پروژه هایی است که قرار است در منطقه آزاد اروند افتتاح شود.
گفتنی است؛ همچنین در دوره اول (شهریور 99) افتتاح طرح های مناطق آزاد و ویژه اقتصادی؛ 58 پروژه به ارزش سرمایه‌گذاری 15 هزار و 800 میلیارد تومان و اشتغال 4 هزار و 412 نفر؛ در دوره دوم (دی ماه 99) 60 پروژه به ارزش سرمایه ‌گذاری 9 هزار میلیارد تومان و اشتغال 3 هزار و 200 نفر؛ در دوره سوم (فروردین 1400) نیز 39 طرح با سرمایه‌ گذاری 7 هزار میلیارد تومان و اشتغالزایی برای حدود 5042 نفر به بهره‌ برداری رسید.
در مجموع سه دوره افتتاح پروژه های مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از سال 99 تاکنون، 157 طرح با اعتبار 32 هزار میلیارد تومان و 12 هزار و 654 نفر اشتغال به بهره برداری رسید که با احتساب برگزاری دوره چهارم افتتاح‌ها مجموع سرمایه گذاری‌ها به 38 هزار میلیارد تومان، تعداد پروژه ها 251 و اشتغال نزدیک به 16 هزار نفر می‌رسد.
Copyright © Salafchegan Economic Special Zone. All Rights Reserved

WebDesign and SEO By ParsianMehr.